reklama

Kto je Braňo Ondruš. O záhradníkovi - detektívovi z úradu vlády.

V týždenníku Slovo č. 26/2009 zverejnil v článku Kto je kto istý Braňo Ondruš senzačné odhalenie skutočnej identity "skupinky" politických aktivistov. Tento detektív Oriešok však zabudol odhaliť, kým je on sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

V týždenníku Slovo č. 26/2009 (http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=17905&cislo=26/2009) zverejnil v článku Kto je kto istý Braňo Ondruš takmer senzačné odhalenia skutočnej identity „skupinky“ politických aktivistov, ktorá podala protesty v súvislosti so zásahom polície počas návštevy čínskeho prezidenta v Bratislave. Tento detektív Oriešok však zabudol odhaliť, kým je on sám.

No aké odhalenie to tento investigatívec, podpísaný ako pracujúci na úrade vlády, vlastne odhalil? Tých pár faktov, ktoré akože odkrýva sú v podstate všeobecne známe banality. Píše, že traja z iniciátorov protestov (aj keď vôbec nepíše prečo protestujú) sú aktívni aj politicky, teda že sú aj členmi alebo sú na kandidátkach mimoparlamentných politických strán. Že ani jeden z nich sa nedostal zatiaľ ani do národného a ani do Európskeho parlamentu. Odhalenie sľubujúci titulok (podobnosť mena autora článku s menom bývalého pracovníka bulvárnej televízie Joj asi predurčila charakter článku) v podstate na veľkom priestore neprináša žiadne nové fakty. Zjavne cieľom článku nemalo byť odhalenie ako sľubuje článok, ale niečo iné. Braňo Ondruš dokonca ani nedal do svojho názvu otáznik, teda vôbec nepochybuje o svojej pravde. Jeho článok sa nepýta, nepátra, ale od začiatku tvrdí. Jednoznačne a nemilosrdne. Je to článok zjavenej pravdy, nespochybniteľného presvedčenia. Braňa Ondruša nezaujímajú ľudia, ktorí protestujú, nezaujíma ho, že sú to veľmi ale veľmi rôznorodí ľudia a že je ich viac než len traja. Vybral si však na mušku len týchto troch a bez ohľadu na ich absolútne nezlučiteľné politické názory a postoje z nich urobil opozičnú skupinku proti vláde. Tak ako v článku chýba čo len zmienka o tom, v čom je ich problém a prečo protestujú, tak je presýtený tvrdeniami, ktoré len kategorizujú ľudí, onálepkovávajú a hodnotia kto škodí, útočí alebo nekalo znižuje dôveryhodnosť vlády. Dokonca začína aj končí iným zjaveným poznaním. Autor Braňo Ondruš vie čo zaujíma a čo vyvoláva pozornosť verejnosti. Jednoducho tento Braňo Ondruš je hlasom ľudu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Detektív, ktorý vie, kto je kto, však neodhaľuje seba, skrýva sa len za stručnú charakteristiku, že pracuje na úrade vlády (nie pre úrad vlády). Ak autor s menom Braňo Ondruš otázku nekladie, lebo on ma vo všetkom jasné, my si môžeme jeho tvrdenie zmeniť na otázku. A rozšíriť ju aj na autora článku a spýtať sa, kto je Braňo Ondruš? To, že pracuje na úrade vlády môže znamenať, že tam zametá chodníky, alebo strihá okrasné dreviny. Čo teda presne na tom úrade vlády robí nie je z jeho podpisu jasné a asi to nie je nič podstatné, keď to autor neuviedol. Alebo sa za to hanbí. Ale to je v podstate jedno, dôležité je, ako sa prezentuje. Pracovne si teda môžeme predstaviť, že tam robí záhradníka. Prečo však záhradník Braňo Ondruš píše do ľavicového týždenníka o tom, že tí, čo protestujú sú politici, čo aj tak všetci vedia? A prečo sa sústredil len na týchto troch protestujúcich? Vysvetlenie ponúka sám na konci svojho článku. Záhradník Ondruš triumfálne odhaľuje, že to v skutočnosti neboli len takí hocijakí politici a neboli to len takí hocijakí občania alebo aktivisti. V SKUTOČNOSTI to bola OPOZÍCIA. Záhradníka Ondruša teda pobúrilo a k napísaniu diskreditujúceho článku motivovalo, že protestuje opozícia. Lebo ich prístup (to že protestujú?) diskredituje dôveryhodnosť občianskych aktivít. Jeho odkaz by sa dal inak čítať aj tak, že v podstate legitímnou občianskou aktivitou môže byť len to, čo nie je v opozícii voči vláde alebo existujúcej moci. Totiž podľa neho asi len súčasná vládna moc reprezentuje verejnosť a teda len vláda môže hovoriť v mene občanov. Inými slovami, občan nemôže mať iný názor ako vláda, nemôže protestovať proti tomu, ako (ne)fungujú štátne inštitúcie alebo verejní činitelia. Pracovník na úrade vláde (nie úradu vlády) teda poukazuje na to, ako aj sám tvrdí, že „každú konkrétnu aktivitu namierenú proti aktuálnej vláde možno odmietnuť poukázaním na to, že ide o opozičných straníckych a nie občianskych aktivistov, ktorých cieľom je útočiť na vládu za každú cenu a znižovať jej dôveryhodnosť“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci z podpisu autora nemusí byť jasné kto je tým autorom, na základe toho, čo a ako píše, je jasné, kto Braňo Ondruš je. Príkladom je práve to, že vôbec pri nálepkovaní troch „opozičných straníckych politikov“ z „neúspešných“ mimoparlamentných strán, vôbec neuvádza prečo vlastne títo traja nepraví občiansky aktivisti protestujú. Celý článok venuje len odhaľovaniu ich nekalých a politicky zištných úmyslov. Nie dôvody prečo a proti čomu sa protestuje, ale pre záhradníka na úrade vlády je dôležité kto protestuje. Tí, ktorí však vedia, prečo nielen títo traja nemenovaní ľudia, spojeni so stranami OKS, Stranou zelených a so stranou Liga, protestujú, vedia (hoci záhradník nejako intuitívne predpokladá nezáujem verejnosti o ich aktivity), že protestujú proti nečinnosti polície pri porušovaní zákonov a ich podnety sa týkajú prešetrenia udalostí, pri ktorých mohlo dôjsť k porušeniu viacerých zákonov platných v Slovenskej republike. Záhradník z úradu vlády sa teda obul do ľudí, ktorí žiadajú o SPRAVODLIVÉ a ZÁKONNÉ prešetrenie situácie, keď nemali podľa ich interpretácie možnosť využiť nielen oni, ale ani iní ďalší ľudia základné OBČIANSKE právo na ochranu zdravia a majetku pred napadnutím alebo krádežou. Záhradník na úrade vlády Braňo Ondruš spochybňuje motivácie ľudí za to, čo je ZÁKONNOU POVINNOSŤOU každého OBČANA. Nahlásiť hoci aj len podozrenie z porušovania zákona. Ak diskredituje naplnenie si zákonnej povinnosti OBČANA dokazuje, že neuznáva existujúce občianske povinnosti a práva, teda otázkou je, či ho možno práve jeho považovať za dobrého OBČANA tej istej republiky ako sú spomínaní traja vraj opozičníci. Ale asi nie je občanom vôbec, keďže občianske povinnosti a práva zjavne nepripúšťa tým, ktorí sú opozičnými politikmi, teda neuznáva základnú premisu občianstva - rovnosť všetkých pred zákonom. Totiž podľa jeho logiky každý podnet politika, ktorý nie je súčasťou vládnej strany alebo aspoň vládnej koalície, je automaticky namierený proti vláde a proti jej dôveryhodnosti a to je pre neho neprípustné a v podstate nelegitímne. Podľa jeho perspektívy človek nemôže byť aj občanom aj opozičným politikom. Keďže pracovník v záhrade úrady vlády videl takéto nepriateľské konanie „skupinky politických aktivistov“, považoval si za povinnosť upozorniť predovšetkým ľavicovú verejnosť (ktorú asi považuje za vyznávajúcu rovnaké nedemokratické a neobčianske hodnoty ako on sám), že tých ľudí nemožno apriórne počúvať, že oni nemajú rovnaké práva ako „vyvolení“, teda tí „naši“ politici, alebo tí „naši“ občania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z pozornejšieho čítania odhalenia Braňa Ondruša mi vyplýva, že jeho pisateľa možno po viacerých otázkach nakoniec identifikovať tiež. No nie apriórne a jednoznačne, ale len na základe negatívneho vymedzenia, čím nie je.

Braňo Ondruš pracujúci na úrade vlády určite nie je ľavicovo orientovaný, keďže tým, že znevažuje ich práva, odopiera im právo na SPRAVODLIVOSŤ a ROVNOSŤ pred zákonom, spravodlivé a nestranné prešetrenie prípadného porušenia zákona tak, ako majú všetci občania republiky. Určite nie je rovnostár a sociálne cítiaci, keďže verejnosť stotožňuje s vládou , s mocnými, s väčšinovým názorom a nestavia sa na stranu tých, ktorí sa dovolávajú spravodlivosti a nápravy krivdy. Určite nie je DEMOKRATOM, keďže znevažuje legitimitu menšinových názorov a skupín a tým, ako pred prešetrením ich sťažnosti nálepkuje oponentov, znevažuje zásadu prezumpcie neviny sťažujúcich sa. Takýto Braňo Ondruš písal svoje odhalenie do ľavicového týždenníka Slovo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celá táto situácia je zaujímavá najmä preto, lebo v obdobnej situácii, podobne bez zrejmého zámeru, bol len nedávno nálepkovaný a spochybňovaný aj istý novinár Braňo Ondruš. Vtedy sa do neho pustil podobnými neférovými spôsobmi pravicový „analytik“ Gabriel Šipoš a niektorí redaktori denníka SME, keď spochybňovali napríklad to, že by jeden a ten istý Braňo Ondruš mohol byť zároveň aj hovorcom premiéra a zároveň aj novinárom či komentátorom so svojimi vlastnými občianskymi a politickými názormi. Rovnako ako bola vtedy pravicovými ideológmi odopieraná možnosť vedúcemu tlačového oddelenia (či hovorcovi) premiéra Braňovi Ondrušovi možnosť byť dvojjediný a mať možnosť mať aj vlastné občianske názory, rovnako teraz v ľavicovom týždenníku nejaký záhradník a ideológ kastovníctva Braňo Ondruš odopiera rovnaké práva svojím oponentom. Asi by sa takýto princíp mohol nazývať Ondrušov paradox. Pravda je vždy len u toho, kto má moc a dvojjediným a skutočným občanom môže byť len ten, ktorý je blízko moci (napríklad v záhrade úrady vlády). Teda, právo platí len pre tých, ktorí ťahajú za jeden povraz s mocou. Nezostáva asi nič iné len dúfať, že všetci tí Braňovia Ondrušovia nie sú jedinou osobou. Schizofrénia, či skôr polyfrénia, ktorá by bola základnou črtou takejto osoby by mohla dať vzniknúť novej nebezpečnej psychiatrickej chorobe - Ondrušovej diagóze.

Na záver mi nedá ešte jedna reflexia. Ak je naozaj Braňo Ondruš záhradníkom na úrade vlády, hrozí, že tak ako svojou antiľavicovou a antidemokratickou publicistikou rozkladá sociálnodemokratické a ľavicové princípy v politike, môže spôsobiť likvidáciu všetkej, zatiaľ ešte pomerne bohatej zelene v priestoroch úradu vlády. Špecifickú pozornosť, akú venoval vo svojich útokoch práve Strane zelených naznačujú, že zelenú veľmi v láske nemá. Záhradník, ktorý sa púšťa do takýchto nevyargumantovaných politických komentárov nemôže byť dobrým záhradníkom. Ibaže by tento článok nebol politickým komentárom a Braňo Ondruš nebol záhradníkom. Kým teda naozaj je?

Miroslav Tížik

Miroslav Tížik

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som aký som aj keď nie som Almadovar. Skôr mi je bližší Joan Miró. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu